ترفند و آموزش

آموزش پاک کردن اسپیکر گوشی

در این مقاله به آموزش پاک کردن اسپیکر گوشی و راه های کم هزینه و آسان پرداختیم تا با انجام آن‌ها صدای اسپیکر گوشی تان را بهبود بخشید

اگر مدتی است که حس می‌کنید اسپیکر گوشی‌تان مانند قبل صدا‌ را واضح و پرقدرت پخش نمی‌کند و شما به دنبال راهی برای بهبود کیفیت پخش صدای گوشی خود هستید؛ نگران نباشید. برای اینکه کیفیت پخش صدای اسپیکر گوشی خود را مانند قبل کنید احتیاجی به صرف هزینه‌های گزاف نیست. شما می‌توانید با آموزش‌هایی که در این مقاله برای پاک کردن اسپیکر گوشی در اختیارتان قرار می‌دهیم به سادگی و با کمترین هزینه ممکن کیفیت صدای گوشی خود را افزایش دهید.

امروزه گوشی تلفن به عنوان وسیله‌ای ضروری در همه جا همراه ماست و وقتی آن را در کیف، جیب لباس خود یا هر جای دیگری می‌گذاریم، نمی‌توانیم از نفوذ گرد و غبار و ذرات ریز به اسپیکر آن اجتناب کنیم. همین امر نیز روی کیفیت صدای خروجی این اسپیکرها اثرگذار است که باعث می‌شود عملکرد آن‌ها به مرور ضعیف‌تر از قبل شود.

در اکثر اوقات با تمیز کردن اسپیکر گوشی با روش‌های ساده و کاربردی می‌توان کیفیت صدا اسپیکر را مثل روز اول کند؛ البته چطور تمیز کردن اسپیکر گوشی، خیلی می‌تواند روی نتیجه کار اثر گذار باشد. پس با تک شات همراه باشید تا با آموزش پاک کردن اسپیکر گوشی صدای سیستم صوتی گوشی‌تان را بهبود بخشید.

نکات مهم در تمیز کردن اسپیکر گوشی

علاوه بر کاهش کیفیت صدا اسپیکر گوشی یکی دیگر از عواقب کثیف شدن آن، خش خش کردن اسپیکر گوشی است. می‌توان گفت تمیز نکردن اسپیکر گوشی و هندزفری علاوه بر کاهش صدای خروجی آن‌ها روی عملکردشان هم اثر می‌گذارد. پس باید به صورت مستمر لوازم جانبی خود را به صورت اصولی تمیز کنید.

نکات مهم در تمیز کردن اسپیکر گوشی

قبل از اینکه به پاک کردن بلندگوهای گوشی خود اقدام کنید، باید مکان دقیق آن‌ها را روی گوشی خود را پیدا کنید. معمولا بیشتر گوشی‌های دو نوع بلندگو دارند که یکی در هنگام مکالمه فعال می‌شود و در قسمت بالای گوشی قرار دارد همچنین نوع دوم که برای پخش صدا کاربرد دارد و بیشتر در قسمت‌های پایین و در سمت راست یا چپ پورت شارژر قرار می‌گیرد. با این حال هستند گوشی هایی که اسپیکر آن‌ها در پشت یا کناره‌های موبایل قرار دارد.

مراحل تمیز کردن اسپیکر گوشی

به این نکته توجه کنید که هر کدام از این تکنیک‌ها برای همه اسپیکرهای مکالمه و پخش تلفن همراه به کار می‌رود. نکته قابل توجه دیگر این است که برای اطمینان از سلامت گوشی خود، قبل از شروع مراحل تمیز کردن اسپیکر حتما شارژر را جدا کرده و گوشی خود را خاموش کنید. به علاوه، برای تمیز کردن اسپیکر گوشی خود در کنار روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود تحت هیچ شرایطی از آب یا مواد شوینده استفاده نکنید.

1. تمیزی اسپیکر گوشی با گوش پاک کن

قبل از این‌که برای حل مشکل صدای هندزفری یا اسپیکر گوشی هزینه های گزاف کنید بهتر است از مراحل ساده و ابتدایی برای بهبود صدای گوشی خود استفاده کنید. به منظور پاک کردن اسپیکر گوشی خود می‌توانید از یک گوش پاک کن ساده استفاده کنید و آن را روی قسمت بیرونی بلندگوهای گوشی بکشید.

تمیزی اسپیکر گوشی با گوش پاک کن

این فرایند را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های بلندگو به صورت کاملا آرام انجام دهید. برای ضدعفونی کردن نیز می‌توانید سر گوش پاک کن خود را به مقدار کمی الکل با درصد پایین نیز آغشته کنید.
اگر سوراخ های بلندگو گوشی یا هندزفری به اندازه کافی بزرگ هستند، می‌توانید گوش پاک کن را در سوراخ‌های آن به آرامی با حرکات چرخشی تمیز کنید.

2. تمیز کردن اسپیکر موبایل با مسواک

لازم است قبل از شروع کار، دستان خود را شسته تا آلودگی یا کثیفی‌های احتمالی از دست شما به گوشی منتقل نشود. سپس تلفن همراه خود را خاموش کنید. در ادامه با استفاده از یک مسواک نرم تمیز سطوح داخلی پورت‌های اسپیکر را به آرامی فرچه بکشید. توجه کنید که مسواک را در داخل پورت اسپیکر فرو نکنید؛ زیرا ممکن است لایه‌های گرد و غبار به عمق بیشتری بروند و اسپیکر گوشی شما آسیب ببیند.

تمیز کردن اسپیکر موبایل با مسواک

توصیه می‌شود که مسواک را در جهت افقی از راست به چپ داخل پورت به آرامی بچرخانید. با قرار دادن مسواک کمی پایین‌تر یا بالاتر از درگاه اسپیکر، باعث می‌شوید که تارهای مسواک زاویه پیدا کرده و بلندگوها بیشتر تمیز شوند. البته لازم است بعد از چند حرکت رفت و برگشتی، مسواک خود را تمیز کرده دوباره به حرکت ادامه دهید.

توجه داشته باشید که در برخی مدل‌های گوشی، محل قرارگیری اسپیکر گوشی در قسمت بالای دستگاه و به صورت یک شکاف است که درون آن یک پرده صوتی قرار گرفته است. شما باید برای تمیز کردن این نوع اسپیکرها از روش های جایگزین دیگر استفاده کنید و سمت استفاده از مسواک نروبد.

3. تمیز کردن اسپیکر موبایل به وسیله چسب

یکی دیگر از روش های بهینه تمیز کردن اسپیکر گوشی، استفاده از یک چسب نواری با قدرت چسبندگی خوب است که بسیار راحت در کمترین زمان ذرات بسیار ریز آلودگی یا گرد و غبار را از اسپیکر گوشی می‌کند. البته می‌توان از چسب‌هایی که برای رنگ زدن دیوار به کار می‌روند یا خمیر بازی کودکان نیز به عنوان جایگزین استفاده کنید.

تمیز کردن اسپیکر موبایل به وسیله چسب

ابتدا یک تکه از چسب را بریده و آن را رول کنید البته می‌بایست قسمت چسبنده در قسمت بیرونی رول باشد. سپس چسب را درون پورت‌های اسپیکر فرو برده و کمی صبر کنید تا ذرات کثیفی به خوبی به چسب جذب شوند. در ادامه در صورت کثیف شدن نوار چسب، باید آن را با یک چسب نو عوض کنید. لازم است این مرحله را تا جایی تکرار کنید که هیچ کثیفی روی نوار چسب مشاهده نکنید. دقت داشته باشید که اگر چسبندگی چسب شما زیاد از حد باشد ممکن است به اسپیکر گوشی آسیب بزند.

اگر گوشی تان در آب افتاده و خیس شده و نمی‌دانید که چه کاری باید انجام دهید؛ مقاله مربوطه افتادن گوشی در آب مجله تک‌شات را مطالعه کنید.

4. تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوای فشرده

این روش مخصوص افراد حرفه‌ای و متخصص در زمینه تمیزی لوازم جانبی گوشی صورت می‌گیرد. با این حال، اگر شما نیز قصد دارید با یک روش سریع و راحت و تضمینی، بلندگوهای گوشی موبایل خود را از جرم و کثیفی‌ها تمیز کنید، در ادامه مقاله به شما آموزش خواهیم داد. لوازم مورد نیاز شما یک اسپری هوا و یک قلمو است.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوای فشرده

ابتدا نی مخصوص را روی نازل قوطی هوای فشرده پیچ کنید. سپس نی را با فشار دادن نازل تست کنید. توجه داشته باشید اگر در حین تست کردن متوجه شدید مقداری هوا از کناره‌های نازل خارج می‌شود، باید نی را سفت کنید. در ادامه نازل را در فاصله 1 سانتی‌متری از دهانه بلندگو نگه دارید و هوای فشرده را با فشار جزئی نی در قسمت داخلی پورت‌ها دمیده و منتظر شوید تا ذرات گرد و غبار و کثیفی از داخل پورت بیرون بیاید.

ذرات گرد و غبار بیرون آمده از پورت‌ها را با قلمو تمیز کنید.

اگر می‌خواهید از قوطی‌های هوای فشرده برای تمیزی لوازم جانبی یا گوشی خود استفاده کنید، می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های لوازم اداری یا الکترونیکی به همراه نی مخصوص خریداری کنید.

5. تمیز کردن بلندگوهای گوشی با خلال دندان و پارچه

یکی دیگر از روش‌های موثر برای تمیزی اسپیکر گوشی استفاده از وسایل ساده‌ای مثل خلال دندان و پارچه است. شما می‌توانید در این روش ابتدا با کمک یک خلال دندان درون سوراخ‌های اسپیکر را تمیز کرده و با دقت کثیفی ها را از روی سطح پاک کنید . البته توجه داشته باشید که به دلیل حساسیت بالا و تیز بودن خلال دندان برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم صوتی گوشی با دقت بالا و ظرافت این کار را انجام دهید. در نهایت با کمک یک قلم مو یا دستمال تمیز آلودگی‌های جدا شده را از سطح اسپیکر پاک کرده و بردارید.

تمیز کردن بلندگوهای گوشی با خلال دندان و پارچه

چرا باید بلندگوی گوشی را تمیز کنیم؟

هر چقدر که فرد تمیزی باشید و از وسایل الکترونیکی خود به درستی استفاده کنید و در نگهداری از آن‌ها کوشا باشید باز هم ممکن است پس از مدتی با انبوهی از جرم و کثیفی در مسیر های ورودی یا خروجی دستگاه های صوتی به مشکل برخورید. به همین دلیل توصیه می‌شود که به صورت مستمر و بهینه و با روش‌های آموزش داده شده در این مقاله نسبت به تمیز کردن اسپیکر گوشی خود اقدام کنید. در بیشتر موارد شما می‌توانید بدون صرف هزینه و وقت زیادی از طریق وسایل ساده در منزل گوشی و اسپیکر خود را تمیز کنید. به نظر شما چه روش های دیگری برای پاکسازی اسپیکر گوشی وجود دارد با توجه به تجربه‌ خود در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول کاربران

چرا صدای اسپیکر گوشی کم شده است؟

یکی از دلایل این کم شدن صدای خروجی دستگاه شما می‌تواند مربوط به جذب گرد و غبار و مسدود شدن راه‌های خروجی اسپیکر گوشی باشد که با استفاده از آموزش‌های این مقاله می‌توانید آن را بهبود دهید.

برچسب محافظ اسپیکر گوشی چیست؟

مانند گلس که برای محافظت از صفحه نمایش گوشی استفاده می‌شود، به تازگی در بازار برچسب‌هایی با قیمت بسیار پایین وجود دارند که با چسباندن می‌توان لایه‌ای محافظ روی اسپیکر گوشی ایجاد کرد که از ورود گردوغبار به داخل اسپیکر جلوگیری می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =

دکمه بازگشت به بالا