ترفند و آموزش

پس از افتادن گوشی در آب چه باید کرد؟

ارائه ۴ روش موثر برای خشک کردن گوشی خیس شده

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال او ام پی فینکس

می‌خواهیم به بررسی روش های خشک کردن گوشی خیس شده بپردازیم و ۴ روش موثر پس از افتادن گوشی در آب برای حفظ آن را به شما بگوییم.

یکی از تراژدی‌هایی که ممکن است در زندگی تجربه کنیم، افتادن گوشی موبایل در آب است. زمانی که این اتفاق رخ دهد، ناخودآگاه استرس از دست دادن گوشی یا خراب شدن آن مهم‌ترین چیزی است که باعث ناراحتی و عذاب کاربران می‌شود. در این لحظه باید ابتدا آرامش خود را حفظ کرده و برای رفع مشکل تلاش کنید. اقداماتی وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید از خرابی دستگاه جلوگیری کنید. همچنین شما می‌توانید با انجام برخی کارها، سعی کنید سلامت گوشی را برگردانید که البته باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود. در این مقاله قصد داریم روش‌های نجات گوشی در آب افتاده را به شما آموزش دهیم تا بتوانید سلامت گوشی هوشمند خود را تضمین کنید؛ با ما همراه باشید.

نکته مهم: زمانی که گوشی شما خیس شد یا در آب افتاد، مهم است که سرعت عمل خود را بالا ببرید. آب و برق با یکدیگر دشمن هستند. یک دستگاه خیس می‌تواند اتصال کوتاه کرده و حتی به شما شوک الکتریکی دهد. آب می‌تواند آسیب جدی به صفحه نمایش وارد کند و وارد شکاف‌ها شود که این مسئله باعث نابودی دستگاه خواهد شد.

شما نباید گوشی خود را روشن کنید و توصیه می‌کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن و به عنوان نخستین گام، گوشی موبایل خود را پس از خارج کردن از آب خاموش کنید تا جریان برق در آن متوقف شود. همچنین شما نباید پس از مدت زمان کوتاهی یا خشک کردن سطحی، گوشی را مجددا روشن کنید که این کار باعث خرابی اسمارتفون خواهد شد.

نکته مهم: در صورتی که گوشی شما دارای باتری قابل جدا شدن است، توصیه می‌کنیم ابتدا باتری را از دستگاه خارج کنید. در صورتی که گوشی شما دارای باتری‌های غیر قابل جدا شدن است، باید سریعا دستگاه را خاموش کنید.

بلافاصله خشک کردن گوشی را انجام دهید

آموزش پاک کردن گوشی خیس شده

خوشبختانه گوشی‌ها و تبلت‌ها به راحتی قابل جدا شدن نیستند و اگر اینطور بود، بعد از هر بار روی زمین افتادن شاهد چند تکه شدن آن‌ها بودیم. با این حال در گوشی‌های جدید، هنوز هم برخی بخش‌ها قابل جدا شدن هستند که شامل خشاب سیم کارت می‌شود. شما می‌توانید خشاب سیم کارت یا در صورت موجود بودن، خشاب مربوط به کارت حافظه جانبی را جداسازی کرده و خشک کنید.

نکته مهم: منظور از خارج کردن خشاب سیم کارت یا میکرو اس دی این است که هر کاری می‌توانید را باید برای خشک کردن بخش‌های مختلف گوشی انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام قطره‌های آب در اطراف نمایشگر خشک شده باشند. شما می‌توانید در ابتدا با استفاده از یک پارچه، مراحل خشک کردن ظاهری دستگاه را انجام دهید.

4 روش خشک کردن گوشی در آب افتاده

در داخل یک گوشی هوشمند یا تبلت، پردازنده‌ها، برد و کلیدهای زیادی را مشاهده خواهید کرد. همه این بخش‌ها مکان‌هایی هستند که آب می‌تواند روی آن‌ها وارد شده و موجب بروز آسیب شود. با این که خاموش کردن گوشی می‌تواند یکی از روش‌های حل مشکل یا همان جلوگیری از بروز آسیب‌های بیشتر باشد، اما لازم است بدانید که همه کار نبوده و شما می‌توانید از مراحل ذکرشده در قسمت پایین برای حل کردن این مسئله استفاده کنید.

ایجاد یک محیط گرم مصنوعی

یکی از روش‌هایی که کاربران می‌توانند با استفاده از آن برای خشک کردن گوشی در آب افتاده خود استفاده کنند، قطعا ساخت محیط گرم مصنوعی است. با استفاده از این روش و قرار دادن گوشی در محیط ذکرشده، کاربران می‌توانند در مدت زمان کوتاه مشکل را حل کنند. البته این محیط مصنوعی باید به گونه‌ای مدیریت شود که گرمای زیاد به دستگاه وارد نشود و بدین ترتیب، سایر آسیب‌دیدگی‌های احتمالی به وجود نیاید. با قرار دادن گوشی خیس شده در این مکان برای مدت چند ساعت می‌توان گفت شرایط گوشی به حالت پایدار رسیده و دیگر خطری کاربران یا اسمارتفون را تهدید نمی‌کند.

استفاده از برنج

استفاده از برنج برای گوشی افتاده در آب

یکی دیگر از روش‌هایی که همه کاربران از آن به دلیل سهولت کار باخبر هستند، استفاده از یک ظرف برنج برای خشک کردن گوشی است. در حقیقت با قرار دادن گوشی موبایل خیس شده در ظرف برنج می‌توان انتظار داشت که رطوبت توسط برنج جذب شده و بدین ترتیب از آسیب‌دیدگی گوشی جلوگیری به عمل آید. البته باید بدانید که این کار نیازمند زمان بوده و عده‌ای از کاربران نسبت به مدت زمان 24 ساعت اطمینان دارند، اما توصیه می‌کنیم 48 ساعت گوشی خیس شده را درون یک ظرف برنج قرار دهید تا به صورت کامل باعث از بین رفتن رطوبت شوید. افراد زیادی از ظرف برنج برای خشک کردن دستگاه پس از افتادن گوشی در آب استفاده کرده‌اند و نتایج جذابی رقم خورده است.

استفاده از سیلیکا ژل پس از افتادن گوشی در آب

استفاده از ژل برای خشک کردن گوشی خیس شده

آیا تاکنون در بسته‌بندی کالاهای الکترونیکی با سیلیکا ژل و بسته‌بندی‌های آن مواجه شده‌اید؟ این بسته‌بندی‌ها برای این منظور در کالاهای الکترونیکی قرار داده می‌شود که بتواند در طولانی مدت مانع از تاثیر رطوبت روی کالا شود. شما می‌توانید گوشی خیس شده خود را درون یک جعبه قرار دهد و چند بسته سیلیکا ژل را درون آن قرار دهید تا بدین ترتیب، بتوانید گام مهمی را در زمینه خشک کردن گوشی خیس شده خود بردارید. توصیه می‌کنیم حداقل به مدت 24 ساعت این کار را انجام دهید تا نتیجه دلخواه حاصل شود. در هر صورت، این یکی از روش‌های خشک کردن گوشی خیس شده بوده که لازم است قبل از مراجعه به مراکز مجاز تعمیر گوشی هوشمند انجام دهید تا مانع از هزینه‌های اضافی شوید.

استفاده از الکل خالص

آخرین پیشنهاد ما برای خشک کردن گوشی خیس شده استفاده از الکل خالص است. در صورتی که آسیب وارد شده به دستگاه توسط آب زیاد باشد، می‌توانید یک ظرف الکل خالص تهیه کرده و گوشی را در آن قرار دهید. با این کار، الکل باعث خارج شدن آب می‌شود. با این که یک روش افراطی به حساب می‌آید، اما اگر سایر روش‌ها نتوانند به شما کمک کنند، آخرین راه حل خواهد بود.

نکته مهم: گوشی را باید به صورت خاموش درون الکل خالص قرار دهید. همچنین زمانی که گوشی را از الکل خارج کنید، خواهید دید که الکل تبخیر شده و دیگر اثری از آن نخواهد ماند.

مراجعه به مرکز مجاز تعمیر گوشی پس از افتادن گوشی در آب

در صورتی که هیچ کدام از روش‌های ذکرشده نتوانند به شما در حل مشکل کمک کنند، آخرین راه حل برای رفع مشکل، مراجعه به مرکز تعمیر مجاز گوشی خواهد بود. شما با انجام این کار می‌توانید دستگاه خود را به تکنیسین‌های مجرب سپرده و بدین ترتیب با خیالی آسوده به فکر حل شدن مشکل باشید.

سخن آخر

یکی از بدترین مشکلاتی که برای کاربران گوشی‌های هوشمند ممکن است ایجاد شود، افتادن گوشی در آب بوده که می‌تواند ریسک به وجود آمدن مشکلاتی همانند خرابی دستگاه را به وجود آورد. ما در این مقاله سعی کردیم بهترین روش‌های حل مشکل را به شما آموزش دهیم تا بتوانید در صورت بروز این مشکل و بدون نیاز به مراجعه به مراکز مجاز تعمیر، گوشی را خشک کنید، اما اگر موفق به انجام کار نشدید، توصیه می‌کنیم گوشی خود را برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به مراکز مجاز تعمیر منتقل کنید.

پرسش‌های متداول کاربران

1. در صورتی که گوشی به درون آب بیفتد چه کارهایی باید انجام دهیم؟

ابتدا گوشی را خاموش کرده و آن را خشک کنید. سپس به تعمیرگاه مراجعه کنید؛ زیرا احتمال دارد آب به درون آن نفوذ کرده باشد و در صورت روشن کردن مجدد گوشی به قطعات درون دستگاه آسیب وارد شود.

2. در صورت افتادن گوشی در درون آب آیا می‌توانم گوشی را خودم تعمیر کنم؟

بهتر است به تعمیرگاه متخصص مراجعه کنید؛ زیرا تعمیر گوشی‌های آب‌خورده نیاز به تجهیزات و دانش خاص دارد. با این حال روش‌هایی را در مقاله ذکر کرده‌ایم که می‌توانند برایتان مفید واقع شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا