اخبار فناوری

انویدیا تبدیل به باارزش‌ترین شرکت جهان شد

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال او ام پی فینکس

ارزش کمپانی تراشه‌سازی انویدیا (Nvidia) در بیست و چهار ساعت گذاشته از مایکروسافت پیشی گرفت و توانست تبدیل به با‌ارزش‌ترین شرکت دنیا تبدیل شود. ارزش فعلی انویدیا 3.34 تریلیون دلار است که نسبت به پارسال دو برابر شده است.

ارزش سهام انویدیا اوایل همین ماه از ارزش سهام اپل پیشی گرفت و روز گذشته سهام این شرکت با 136 دلار فروخته شد. دلیل اصلی این افزایش ارزش در سهام شرکت انویدیا، سرمایه‌گذاری روی فناوری هوش مصنوعی بود. قبل از آن، این شرکت بیشتر بخاطر تولید تراشه‌های گرافیکی برای کامپیوتر و کنسول‌های خانگی شناخته می‌شد اما طی چند سال گذشته تمرکز بیشتری روی بخش هوش مصنوعی داشته است.

انویدیا، باارزش‌ترین شرکت دنیا

شرکت Nvidia

کریس پِنروز، رئیس انویدیا قبلا گفته بود که این «تازه اول مسیر است،» و در سال 2024 قرار است انویدیا در کنار مایکروسافت و اپل برای ارزش سهام چهار تریلیون دلاری باهم رقابت داشته باشند. جالب است بدانید که هشت سال پیش، ارزش سهام انویدیا 1% ارزش فعلی آن بود.

پس از اینکه انویدیا تصمیم گرفت درکنار ساخت تراشه‌های گرافیکی، روی هوش‌مصنوعی سرمایه‌گذاری کند نه‌تنها فروش کارت‌های گرافیکی این کمپانی افزایش یافت بلکه به‌صورت کلی ارزش سهام آن نیز دچار تغییرات مثبتی شد. هوش مصنوعی انویدیا طوری طراحی شده است که بیشترین استفاده را از کارت‌های گرافیکی این کمپانی در طراحی، اجرای بازی و همینطور رندر کردن داشته باشد.

ارزش سهام انویدیا در سال 2020 پس از اینکه ماین کردن بیت‌کوین جهانی شد، رشد چشمگیری را تجربه کرد. این موضوع باعث کمبود کارت گرافیک در بازار نیز شده بود که در نتیجه آن کارت‌های گرافیک با قیمت‌های نجومی فروخته می‌شد. تصمیم درستی که انویدیا در این سال گرفت، استفاده از ارزش سهام و همچنین درآمدزایی بالای خود و سرمایه‌گذاری روی آینده فناوری، یعنی هوش مصنوعی بود.

مسعود کاظمی

هدف هنر رهاسازی لحظه‌ای آدرنالین نیست؛ بلکه خلق آرامش و شگفتی تدریجی و مادام‌العمر است. - گلن گولد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا