انیمه

هر آنچه باید از انیمه Solo Leveling بدانید

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال او ام پی فینکس

سولو لولینگ (Solo Leveling)، انیمه‌ای که طرفداران سبک فانتزی و بازی‌های ویدیویی سال‌ها انتظارش را می‌کشیدند، بالاخره اکران شد و خیلی زود توانست سطر جدول انیمه‌ها فصلی را از آن خود کند! این انیمه که در سبک فانتزی قدرت (Power Fantasy) و ایسکای (Isekai) طبقه بندی می‌شود، روایتگر داستان شکارچی جوانی است که طی اتفاقی غیر منتظره‌ قدرتی کسب می‌کند که خیلی زود او را از قعر جدول شکارچیان به صدر می‌رساند! در ادامه با تک‌شات همراه باشید تا با این انیمه و هرآنچه باید راجع‌به آن بدانید آشنا شوید.

انیمه سولو لولینگ اقتباسی از یک وب تون و مانهوا به همین نام به نویسندگی چویونگ (Chugong) و تصویرسازی جانگ سونگ-رک (Jang Sung-rak) و محصول استودیو پرآوازه A-1 Pictures است، استودیویی که خلق آثاری مثل هنر شمشیر زنی آنلاین (Sword Art Online)، خدمتکار سیاه (Black Butler)، داستان جن و پری (Fairy Tale) و بسیاری دیگر از انیمه های پرطرفدار را در کارنامه خود دارد. برخلاف اکثر انیمه‌ها که منبع شان مانگاهای ژاپنی اند، سولو لولینگ اقتباسی از یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مانهواهای محصول کره جنوبی است، این شاید برای طرفداران دو آتیشه انیمه عجیب و حتی ناخوشایند به نظر برسد اما انیمیشن روان و صداگذاری بسیار دلنشین این انیمه جای هیچ نگرانی برای این دسته افراد باقی نمیگذارد.

انیمه Solo Leveling چند قسمت دارد؟

انیمه Solo Leveling

فصل اول انیمه Solo Leveling قرار است 25 قسمت داشته باشد که در دو بخش جداگانه پخش خواهد شد. در حال حاضر بخش اول آن با 12 قسمت منتشر شده و قسمت‌های دیگر آن اواخر سال جاری منتشر خواهد شد. در کنار ادامه این انیمه، قرار است یک اثر لایو اکشن تحت عنوان Solo Leveling: Ragnarok نیز اواخر سال جاری اکران شود.

آشنایی با جهان انیمه Solo Leveling

جهان انیمه Solo Leveling

هشدار! متن پیش رو حاوی اسپویل از قسمت‌های اول و دوم انیمه است

داستان انیمه در دنیایی همانند دنیای امروزی رخ می‌دهد با این تفاوت که حدود یک دهه پیش دروازه‌هایی بطور ناگهانی در مناطق مختلف دنیا شروع به پدیدار شدن کرده و انواع مختلف هیولاها با استفاده از این دروازه‌ها که گیت (Gate) نامیده می‌شوند به بشریت حمله بردند. این گیت‌ها در اصل دروازه‌هایی هستند که هر کدام به یک سیاه‌چاله (Dungeon) باز می‌شوند و اگر طی مدت ۷ روز غول‌آخر سیاهچاله شکست بخورد، دروازه بسته شده و در غیر اینصورت تمامی هیولاها به بیرون سیاه‌چاله حمله می‌کنند. ارتش برای مقابله با این بحران وارد عمل می‌شود و خیلی زود متوجه می‌شوند که سلاح‌ها و ابزار آلات انسان‌ها بر روی این موجودات فرازمینی اثری ندارد.

با پیدایش گیت‌ها عده‌ای محدود از مردم متوجه می‌شوند که مانند بازی‌های ویدیویی قدرت‌های فراطبیعی پیدا کردند و می‌توانند از توانایی‌ها و جادوهای مختلف بهره ببرند. با پیدایش این ابر انسان‌ها، که خودشان را شکارچی (Hunter) می‌نامند، بشریت به سلاح جدیدی برای مقابله با سیاهچاله‌ها و موجودات داخل آن دست پیدا می‌کند و نبرد انسان‌ها با هیولاها شروع می‌شود.

انیمه سولو لولینگ داستان سونگ جین-وو (Sung Jin-Woo) را دنبال می‌کند که به او لقب “ضعیفترین شکارچی تاریخ” را داده‌اند. سونگ که در رتبه بندی شکارچی‌ها پایین‌ترین رتبه یعنی رنک E را دریافت کرده برای تامین هزینه‌های درمان مادرش که درگیر بیماری ناشناخته‌ای شده است، روی به شکارچی بودن آورده و با اینکه حتی در راحت‌ترین و کم رتبه‌ترین سیاهچاله‌ها هم به سختی برای بقا تقلا می‌کند، به این کار ادامه می‌دهد. اما در یک روز سرنوشت ساز در یکی از این سیاهچاله‌ها سونگ با پدیده عجیبی رو به رو می‌شود، پدیده ای که برای همیشه زندگی او را تغییر می دهد. یک در، دری که به سیاهچاله دیگری باز می‌شود!

سونگ و گروه شکارچی‌ها با شک و تردید وارد این سیاهچاله مرگبار شده و با وحشتی غیرقابل پیشبینی رو به رو می‌شوند که باعث از دست رفتن جان اکثر افراد گروه می‌شود. سونگ که بارها با مرگ دست و پنجه نرم کرده و موقعیت‌های خطرناک زیادی را در طی شکارچی بودن از بیخ گوش گذرانده به طرز معجزه‌آسایی زنده مانده و تنها بازمانده واقعی این واقعه شناخته شده و پیامی مخفی دریافت می‌کند، او حال یک بازیکن است!

انیمه سولو لولینگ

پس از پشت سر گذاشتن سیاهچاله دوتایی، سونگ خیلی زود متوجه می شود که پیام ها و صفحاتی را می بیند که بقیه قادر به دیدنش نیستند، این پیام ها وضعیت قدرت، چابکی و ذکاوت اورا رتبه بندی کرده و به او امتیاز هایی می دهد که بتواند آنها را ارتقا دهد، گویی که او در یک بازی ویدیویی به سر می برد. کنجکاو از این تصاویر و پیام ها، که سونگ آن را سیستم می نامد، او شروع به آزمون و خطا کرده و خیلی زود متوجه قدرت واقعی سیستم می شود، او حال می تواند تراز خود را ارتقا بدهد! این کشف بزرگ از چیزی که به نظر می رسد خیلی مهم تر است، چرا که در تمامی موارد ثبت شده از شکارچیان، پس از سطح بندی در همان سطح می مانند و دیگر قابلیت ارتقا دادن توانایی های خود را ندارن. این سونگ را تبدیل به تنها شکارچی می کند که قابلیت لول آپ شدن و پتانسیل رشد تا بی نهایت را دارد.

از لحاظ داستانی ممکن است در نگاه اول انیمه سولو لولینگ تکراری و کلیشه ای به نظر برسد، به هرحال تلفیق دنیای بازی های ویدیویی با دنیای واقعی و شخصیت اصلی که به مرور زمان قدرتمند و قدرتمندتر میشود کلیشه ای است که بارها نظیر آن را در انیمه های پرطرفدار مثل هنر شمشیر زنی آنلاین و خیلی از انیمه های شونن (Shonen) و ایسکای (Isekai) دیده ایم. اما خب نمی توان گفت کلیشه ای بودن همیشه بار منفی دارد، بلکه اگر این عوامل داستانی به درستی بکارگیری شوند می تواند یک اثر فوق العاده را خلق کند و سولو لولینگ دقیقا همین است. این انیمه از همان قسمت اول با شخصیت پردازی و فضاسازی خاص خود دل مخاطب را بدست می آورد و با مبارزات نفس گیر و انیمیشن روان آن ها را مجذوب خودش می کند.

حتی اگر تبدیل شدن سونگ جین وو از ضعیف ترین شکارچی جهان به یکی از قویترین شخصیت های داستان و مسیری که طی کرده  و مشکلاتی که پشت سر میگذارد نتواند شما را به خودش جذب کند، قدرتمند بودن و برتری شخصیت اصلی در مبارزات با افرادی که خود را یک سر و گردن از او بالاتر می بینند حتما می‌تواند.

Solo Leveling

دیگر نکته جذابی که این انیمه برای خیلی از افراد و اللخصوص گیمرها دارد، اشارات متعدد به دنیای بازی های رایانه ای مخصوصاً بازی هایی نظیر جهان وارکرفت (World of Warcraft) و دارک سولز (Dark Souls) است. ماموریت ها و آیتم هایی که شخصیت اصلی در طول انیمه دریافت می کند به شما این حس را طلقی می کند که دارید در یک بازی نقش آفرینی به سر می برید. زمانی که سونگ جین-وو غول‌آخر سیاهچاله را شکست می‌دهد حس زمانی را به شما می‌دهد که برای اولین بار یکی از باس های سری دارک سولز را شکست دادید و آماده رفتن به مرحله بعدی هستید!

از لحاظ هنری، کیفیت ساخت و انیمیشن این انیمه به راحتی می‌تواند چشمان هر بیننده‌ای را محصور کند، شاید کیفیت انیمیشن آن بهتر از انیمه‌های بزرگی مثل جوجوتسو کایزن (Jujutsu Kaisen) و یا شیطان کش (Demon Slayer) نباشد، اما به راحتی می‌تواند در یک لیگ با آنها قرار بگیرد و مقایسه شود. یکی دیگر از نکات مثبت این اثر، صداپیشگی و صداگذاری بسیار تاثیر گذار آن است. زمانی که سونگ برای بقا تلاش می‌کند و یا در موقعیت خطرناکی قرار می‌گیرد، حس دلهره و اضطراب به طور کامل به مخاطب منتقل می‌شود. جالب است بدانید که صداپیشه سونگ، آقای تایتو بان (Taito Ban) پس از جلسات ضبط برخی از قسمت‌ها دچار خونریزی از ناحیه حنجره شده و نیاز به استراحت و بیمارستان پیدا کرده است!

در آخر می‌توان گفت انیمه سولو لولینگ یکی از انیمه‌های بهتر سبک ایسکای، که این روزها بازار انیمه‌های فصلی را اشباع کرده، محسوب می‌شود و قطعا ارزش دیدن را دارد. با اینکه فصل اول این انیمه تنها ۱۲ اپیزود دارد اما موفقیت چشمگیر آن باعث شده تا برای فصل‌های بیشتر نیز تمدید شود. اگر شما نیز از دنیای گیم و بازی‌های ویدیویی و فوق‌العاده قوی بودن شخصیت اول داستان لذت می‌برید، شک نکنید که این انیمه برای شماست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا