فیلم

معرفی بهترین فیلم های مارول

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال او ام پی فینکس

مارول بدون شک یکی از ابرقدرت‌های خلق آثار سرگرم‌کننده ابرقهرمانی در مدیوم‌های مختلفی چون کمیک‌بوک، فیلم، سریال و بازی‌های ویدیویی است. طی یک دهه گذشته با ساخت دنیای سینمایی مارول که بعدا سریال‌ نیز به آن اضافه شد، یکی از پرسودترین و پربیننده‌ترین فیلم‌‌های تاریخ را ساخت. اما در کنار دنیای سینمایی مارول، این کمپانی آثار فوق‌العاده دیگری با محوریت شخصیت‌ها و گروه‌های دیگر مثل مرد-عنکبوتی و ولورین را نیز ساخته است. در این مقاله به معرفی 15 تا از بهترین فیلم های مارول خواهیم پرداخت، پس با تک‌شات همراه باشید.

مارول در 85 سال گذشته با انتشار کمیک‌ بوک‌های مختلف ابرقهرمانان بسیاری را با قدرت‌ها و شخصیت‌پردازی‌های متنوع به طرفداران داستان‌های ابرانسانی ارائه کرد. با محبوب شدن این کمیک‌ها و همچنین پیشرفت صنعت سینما، فرصت خوبی بود تا این قهرمانان از تصاویر رنگی ساکن روی کاغذ توسط بازیگران و کارگردان‌ها روی پرده نقره‌ای حضور پیدا کنند.

15 – فیلم The Amazing Spider-Man 2

فیلم مرد-عنکبوتی شگفت انگیز 2

 • سال اکران: 2014
 • کارگردان: مارک وب
 • امتیاز راتن تومیتوز: 51
 • بازیگران: اندرو گارفیلد، اما استون، دَین دی‌هان و جیمی فاکس

استن لی، خالق بسیاری از شخصیت‌های دنیا مارول در مصاحبه‌ای گفته بود که از بین همه ابرقهرمان‌هایی که خلق کرده است، بیشتر مرد-عنکبوتی را دوست دارد. این شخصیت دوست‌داشتنی تا حالا توسط چندین بازیگر مختلف در به تصویر کشیده شده است، اما خیلی از طرفداران معقتد  هستند که اندرو گارفیلد بیشتر از هر بازیگر دیگری توانسته بود همزمان شوخ‌طبعی، جذابیت و جدی بودن این شخصیت را به تصویر بکشد. در قسمت دوم سری فیلم‌های مرد-عنکبوتی شگفت‌انگیز، قهرمان داستان با ویلن جدیدی بنام الکترو باید مبارزه کند.

فیلم The Amazing Spider-Man 2 هنگام اکران با بازخورد خوبی مواجه نشد. بسیاری از منتقدین روایت نامنسجم و همچنین ویلن‌هایی که به‌خوبی به آن‌ها پرداخته نشده است را نقطه ضعف اصلی این فیلم خطاب کردند. اما، همه معتقد بودند که اما استون و اندرو گارفیلد به بهترین شکل ممکن پیتر پارکر و شخصیت گوین استیسی را به تصویر کشیدند. از سوی دیگر، فیلم مرد-عنکبوتی شگفت‌انگیز 2 جز معدود فیلم‌های ابرقهرمانی است که به‌خوبی هرچه تمام شکسته شدن قهرمان داستان را به تصویر می‌کشد. چیزی که در بسیاری از فیلم‌های ابرقهرمانی امروز دیگر شاهد آن نیستیم. بدون شک فیلم Amazing Spider-Man 2 بهترین فیلم مرد-عنکبوتی نیست، ولی تماشای آن قطعا یک تجربه جذاب و لذت‌بخش خواهد بود.

14 – X-Men

فیلم مردان ایکس - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2000
 • کارگردان: برایان سینگر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82
 • بازیگران: هیو جکمن، پاتریک استوارت، ایان مک‌کلن و جیمز مارسدن

اولین تلاش مارول برای اقتباس سینمایی یکی از محبوب‌ترین کمیک‌های خود، یعنی X-Men با موفقیت خوبی مواجه شد. داستان این فیلم تمرکز روی دو شخصیت Rogue و Wolverine دارد اما هدف نهایی فیلم درباره مبارزه مگنیتو و پروفسور ایکس است که هرکدام می‌خواهند این افراد جهش‌یافته را با ایدئولوژی خود پرورش دهند.

فیلم بخاطر وفادار بودن به کمیک‌ها تمجید شد و همچنین از نظر جلوه‌های بصری در آن زمان کیفیت بسیار خوبی داشت. می‌توان از فیلم X-Men به‌عنوان اولین فیلم اقتباسی خوب با محوریت گروهی از ابرقهرمانان نام برد تا قبل از اینکه دنیای سینمایی مارول با فیلم انتقام‌جویان آن را تغییر دهد. موفقیت این فیلم باعث شد تا فیلم‌های دیگر با محوریت این ابرقهرمانان ساخته شود و حتی شخصیت ولورین فیلم‌های مستقل خود را داشته باشد. فیلم X-Men بدون شک یکی از بهترین فیلم های مارول در اوایل دهه 2000 است.

13 – The Avengers

فیلم Avengers

 • سال اکران: 2012
 • کارگردان: جاش ویدون
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، اسکارلت یوهانسن، کریس ایوانس، کریس همسورث و ساموئل ال. جکسون

پس از 4 سال و انتشار چندین فیلم مختلف با محوریت ابرقهرمانان مختلف، مارول بالاخره رسید به جایی که تمام این قهرمانان را کنار یکدیگر جمع کند. در این فیلم شاهد شکل گیری گروه انتقام‌جویان هستیم و همچنین حمله موجودات بیگانه به کره زمین به لطف آیتمی بنام تسوراکت که لوکی از آن استفاده می‌کند. فیلم از نظر روایی انسجام خوبی دارد و همچنین فرصت کافی برای تمام شخصیت‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌دهد. از سوی دیگر هر کدام از قهرمانان شاخصه‌های شخصیتی دارند که هرکدام را متمایز و خاص می‌سازد.

فیلم Avengers از نظر تاریخ سینمای مدرن نیز جایگاه خاص خود را دارد. در واقع موفقیت 1 میلیارد دلاری این فیلم بود که باعث شد بسیاری از کمپانی‌ها سراغ ساخت دنیاهای سینمایی بروند، هر کدام از شرکت‌ها تلاش کنند تا آثار ابرقهرمانی خود را بسازد و به‌صورت کلی وارد فاز ماروِلیزه شدن آثار بلاک‌باستر سینما شدیم. از این بس فیلم‌ها باید کاری را که Avengers انجام داده بود تکرار می‌کرد؛ چه از نظر موفقیت مالی و چه از نظر ساختار فیلمنامه و فیلمسازی. در سال 2012، تماشای این فیلم و گرهمایی این همه ابرقهرمان جذاب کنار هم و دیدن سکانس‌های اکشن پرتنش واقعا جذاب بود.

12 – X-Men: Days of the Future Past

فیلم Days of the Future Past - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2014
 • کارگردان: برایان سینگر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91
 • بازیگران: هیو جکمن، مایکل فاسبندر، جیمز مک‌اوی و جنیفر لاورنس

فیلم X-Men: Days of the Future Past درواقع آخرین فیلم خوبی بود که ما از مردان ایکس دیدیم. چندین دلیل مختلف باعث شد تا این فیلم یکی از بهترین فیلم های مارول شناخته شود. در قدم اول، فیلمنامه نسبتا پیچیده آن بود که باعث می‌شد مخاطب درکنار اینکه از تماشای لحظات اکشن لذت می‌برد، توجه تمام و کمال به داستان فیلم داشته باشد تا متوجه تمام جنبه‌های آن شود. به‌صورت کلی می‌توان فیلمنامه این اثر را بزرگ‌ترین برگ برنده آن لقب داد.

داستان فیلم درباره ولورین است که به گذشته سفر می‌کند تا مانع پیشرفت موجوداتی بنام Sentinels شود که توانایی از بین مردن افراد جهش‌یافته را دارد. درکنار ایده داستانی جذاب و پیچیده، فیلم لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد که مخاطب را میخکوب می‌کند. بدون شک سکانسی که Quicksilver همه ماموران را در اسلوموشن فوق‌العاده خلع سلاح می‌کند اوج کارگردانی یک سکانس اکشن با ایده متفاوت است. متاسفانه پس از این فیلم، سری X-Men به بیراهه رفت و چندین سال است که دیگر خبری از آن نیست.

11 – Thor Ragnarok

فیلم Thor Ragnarok

 • سال اکران: 2017
 • کارگردان: تایکا وایتیتی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93
 • بازیگران: کریس همسورث، تام هیدلستون، آنتونی هاپکینز و کیت بلانشت

سومین فیلم از سری ثور از نظر لحن داستان‌گویی جهش کاملا عجیبی را تجربه کرد که در کمال تعجب باعث شد این فیلم تبدیل به بهترین فیلم ثور و همچنین یکی از بهترین فیلم های مارول شود. تایکا وایتیتی با تزریق کردن کمدی خاص خود به فیلم Thor Ragnarok باعث شد تا با یک اثر کاملا متفاوت و نو در دنیای سینمایی مارول مواجه شویم. اکثر فیلم‌های مارول لحظات کمدی خود را داشتند، اما این فیلم در واقع کمدی بود که بعضی لحظات درام و بزرگسالانه داشت.

از سوی دیگر، این تغییر لحن در داستان با شخصیت ثور نیز همخوانی داشت که پس از گذراندن چندین سال روی کره زمین و دوست بودن با آدم‌هایی چون تونی استارک و استیو راجرز خلق و خوی او را عوض کرده باشد. داستان فیلم از جایی شروع می‌شود که خواهر ناتنی ثور، Hela از راه می‌رسد و او را شکست می‌دهد که قصد دارد تمام Asgard را نابود کند. این درحالی است که ثور در یک سیاره دیگر بنام Sakaar گیر می‌افتد و حالا باید تلاش کند به موقع از این سیاره فرار کند تا آزگارد را نجات دهد. اضافه شدن و همچنین بازگشت شخصیت‌های قدیمی دیگر مثل هالک، تنوع خوبی در داستان‌گویی ایجاد کرده است. به‌صورت کلی می‌توان از فیلم Thor Ragnarok به‌عنوان یکی از آثار متفاوت دنیای سینمایی مارول یاد کرد.

10 – Guardians of the Galaxy Vol. 3

فیلم نگهبانان کهشکان 3 - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2023
 • کارگردان: جیمز گان
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82
 • بازیگران: کریس پرت، زویی سالدانا، بردلی کوپر، دیو باتیستا و کَرن گیلن

نتیجه آخرین همکاری جیمز گان با مارول، فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 3 بود که نه تنها یکی از بهترین فیلم های مارول است بلکه جز احساسی‌ترین آثار این دنیا نیز قرار می‌گیرد. در این فیلم بیشتر با گذشته دردناک شخصیت راکت آشنا می‌شویم که چه بلایی سر او آمده است درحالیکه بقیه اعضای گروه تلاش می‌کنند او را پس از یک حادثه دردناک احیا کنند. این فیلم بخاطر اشاره به مسائل خشونت علیه حیوانات مورد تحسین منتقدین و همچنین انجمن مبارزه با خشونت علیه حیوانات جیمز گان را بخاطر این نوع روایت تحسین کرد.

اما صرفا بخش احساسی این اثر نبود که آن را تبدیل به یکی از بهترین فیلم های مارول می‌کرد. فیلمنامه منسجم و تمرکز روی یکی از شخصیت‌های این گروه باعث شد تا مخاطب با یک داستان سرراست و خوب طرف باشد و از همان اول فیلم نشان می‌دهد که مخاطب باید دنبال چه چیزی باشد. از سوی دیگر، ایده‌های خلاقانه برای مبارزات و تکامل شخصیت‌های دیگر به مرور زمان ترکیب جالبی از یک اثر سرگرم‌کننده و احساسی را رقم زده است. جای خالی جیمز گان و فیلمسازی منحصر به‌فرد او قطعا در دنیای سینمایی مارول حس خواهد شد.

9 – Deadpool

فیلم ددپول

 • سال اکران: 2016
 • کارگردان: تیم میلر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85
 • بازیگران: رایان رینولدز، مورینا باکارین، جینا کارانو و اد سِکرین

ددپول یکی از بددهن‌ترین و شوخ‌ترین شخصیت‌های مارول است که بیشتر از اینکه یک ابرقهرمان باشد می‌توان گفت آنتی-هیرو یا ضد قهرمان است. از آنجایی که بسیاری از مخاطبین فیلم‌های ابرقهرمانی نوجوانان بودند، استودیوها تلاشی برای ساخت فیلم ددپول نمی‌کردند اما در نهایت سونی راضی شد تا در سال 2016 فیلمی با محوریت این شخصیت با درجه سنی بزرگسال بسازد. این ریسک سونی به‌خوبی جواب داد و این فیلم تبدیل به یکی از سودآورترین آثار سال 2016 شد.

داستان فیلم درباره شخصیت وید ویلسون است که پس از اینکه متوجه می‌شود سرطان گرفته است، تلاش می‌کند تا دنبال راه حلی برای درمان خود باشد. به‌صورت کلی در این فیلم بیشتر با نحوه خلق شدن شخصیت ددپول آشنا می‌شویم. ولی بهترین بخش فیلم ددپول بدون شک بازیگری رایان رینولدز است. نحوه گفتن تک‌تک جوک‌ها و اجرای طنز بدنی واقعا فوق‌العاده بود. درجه سنی بزرگسال فیلم نیز این اجازه را داده است تا رایان رینولدز و تیم میلر هر نوع جوکی که در آن لحظه جواب می‌دهد را استفاده کنند. اگر دوست دارید فیلم ابرقهرمانی با خشونت بالا و همینطور کمدی جذاب ببینید، فیلم ددپول را به هیچ عنوان از دست ندهید.

8 – Avengers: Endgame

فیلم Avengers: Endgame - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2019
 • کارگردان: جو و آنتونی روسو
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، اسکارلت یوهانسون، کریس همسورث، کریس ایوانز، تام هالند و جرمی رانر

فیلم Avengers: Endgame نه تنها یکی از بهترین فیلم های مارول است بلکه توانسته است یکی از لحظات مهم را در تاریخ فرهنگ عامه به ثبت برساند. پس از حوادث فیلم Infinity War و شکست خوردن انتقام‌جویان مقابل ثانوس، مرد-آهنی راهی برای نجات بشر و برگرداندن همه افرادی که غیب شدند پیدا می‌کند. این فیلم سه ساعته یکی از خوش‌ریتم‌ترین آثار دنیای سینمایی مارول است که به خوبی به همه شخصیت‌ها می‌پردازد و از آنجایی که چندین خورده داستان به‌صورت همزمان روایت می‌شود، مخاطب از تماشای آن خسته نمی‌شود.

گذشته از همه این‌ها، فیلم Endgame یکی از شلوغ‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی ساخته شده در تاریخ است. لحظه‌ای که تمام اعضای انتقام جویان در کنار تمامی ابرقهرمانان و یاران آن‌ها در فیلم‌های قبلی دنیای مارول متحد می‌شوند بدون شک یکی از بهترین و هیجان‌انگیز ترین لحظات سینما در یک دهه اخیر است. شاید چیزی که فیلم Avengers: Endgame را به یک اثر باارزش‌ تبدیل می‌کند، برنامه‌ریزی و صبوری مارول برای رسیدن به آن بود. ساخت نزدیک به 22 فیلم و یک دهه صبر کردن تا رسیدن به این لحظه واقعا نشان‌دهنده عشق و استمرار این شرکت برای تحویل دادن یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی است.

7 – Black Panther

فیلم پلنگ سیاه - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2018
 • کارگردان: رایان کوگلر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96
 • بازیگران: چدویک بوزمن، لیتیتیا رایت، مایکل بی. جردن و لوپیتا نیانگو

فیلم Black Panther نزدیک اکران سروصدای زیادی به پا کرده بود. مخصوصا این موضوع که این اثر اولین فیلم ابرقهرمانی با محوریت یک سیاهپوست بود و تمام عوامل سازنده آن نیز جز جامعه سیاهپوست‌ها بودند. این موضوع باعث شده بود که بسیاری نسبت امتیازهای بالای فیلم کم اطمینان باشند، اما مشخص شد که فیلم Black Panther واقعا یک داستان عمیق و جذابی برای روایت دارد.

ترکیب المان‌های سبک روایی سفر قهرمان با جهان متفاوت واکاندا و دنیای سینمایی مارول، فیلم Black Panther را تبدیل به یکی از بهترین فیلم های مارول می‌کند. فیلم Black Panther جز اندک آثار دنیای سینمایی مارول بود که درکنار داستان جذاب، فیلمبرداری و نورپردازی فوق‌العاده داشت و همچنین آهنگ‌های استفاده شده در آن هرکدام بهتر از دیگری بود. می‌توان از فیلم Black Panther به‌عنوان یکی از کامل‌ترین آثار دنیای مارول نیز یاد کرد.

6 – Captain America: Civil War

فیلم Civil War

 • سال اکران: 2016
 • کارگردان: جو و آنتونی روسو
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، کریس ایوانس، تام هالند، آنتونی مکی و اسکارلت یوهانسن

چیزی که فیلم Civil War را بین تمام آثار مارول متفاوت می‌سازد، نبرد ایدئولوژی است تا نبرد خیر علیه شر. در این فیلم، ابرقهرمانانی که می‌شناسیم به دو جناح مختلف تقسیم شده‌اند که تیم تونی استارک معقتد هستند انتقام‌جویان باید زیر نظر دولت کار کند ولی کاپتان آمریکا ترجیح می‌دهد این اتفاق نیافتد چون ممکن است روزی دولت‌ها بخاطر منافع خود جلوی نجات افراد بی‌گناه را بگیرند.

این مبازه ایددئولوژیک در نهایت تبدیل به یک جنگ تمام عیار بین ابرقهرمانان مورد علاقه‌مان می‌شود. به چالش کشیدن اتحاد این ابرقهرمانان پس از چندین بار نجات دادن کره زمین و ساکنین آن، تنوع مهم و اساسی بود که مارول در آن زمان به آن نیاز داشت. از سوی دیگر، این تفاوت نقطه‌نظرها داستان فیلم را نیز تا حدی بزرگسالانه‌تر ساخته بود و تا حد زیادی فیلم از حالت سیاه و سفیدی مطلق بیرون شده بود. هر کدام از شخصیت‌ها نقص‌های خود را به رخ کشیدند و اشتباهاتی در طول این مسیر انجام داده‌اند که باید تقاص آن را پس بدهند. فیلم Captain America: Civil War بدون شک یک تجربه فوق‌العاده خواهد بود اگر دوست دارید زد و خورد ابرقهرمانان با یکدیگر را ببینید.

5 – Guardians of the Galaxy

فیلم Guardians of the Galaxy - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2014
 • کارگردان: جیمز گان
 • امتیاز راتن تومیتوز: 92
 • بازیگران: کریس پرت، زویی سولدانا، دیو باتیستا، بردلی کوپر و ون دیزل

می‌توان گفت اولین فیلم سه‌گانه نگهبانان کهکشان متفاوت‌ترین اثری بود که در دو فاز اولی مارول دیده بودیم. امضای مخصوص جیمز گان و آشنایی تمام و کمال او با دنیای این ابرقهرمانان باعث شد که این اثر تبدیل به یکی از خاطره‌انگیزترین و بهترین فیلم های مارول شود. داستان فیلم درباره شخصی بنام پیتر کوئل است که در کهکشان به دنبال سرقت اشیای قیمتی و فروش آن است. بر حسب اتفاق با سر دزدیدن یک شی قیمتی، با چندین شخصیت دیگر مواجه می‌شود که در نهایت مجبور می‌شود برای فرار کردن از شرایط پیش آمده، متحد شوند.

تقریبا تمامی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول یک فرمول و تعدادی قواعد و قانون دارد که باید رعایت شود. اما جیمز گان با ساخت این فیلم نشان داد که با وجود چنین قوانینی، همچنان می‌شود فیلمی تازه و متفاوت ساخت. اثری که از نظر سکانس‌های اکشن، استفاده از موسیقی، نوع روایت و شخصیت‌پردازی متفاوت با هرچیزی بود که تا حالا در مارول دیده بودیم؛ اما در عین حال حس و بوی آشنای آثار قبلی را می‌داد.

4 – Spider-Man

فیلم مرد-عنکبوتی - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2002
 • کارگردان: سم ریمی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90
 • بازیگران: توبی مگوایر، کریستین دانست، ویلیم دفو و جیمز فرانکو

اغراق نیست اگر بگوییم که علاقه بسیاری از ما به فیلم‌های ابرقهرمانی با اولین فیلم مرد-عنکبوتی شروع شد. سم ریمی نه تنها یکی از بهترین فیلم های مارول بلکه یکی از مهم‌ترین آثار ابرقهرمانی تاریخ را ساخته است. فیلمی که با استفاده درست از جلوه‌های بصری جدید و فیلمنامه روان با المان‌های بزرگسالانه توانست یک اثر قابل احترام و فوق‌العاده را تحویل بدهد که همزمان مخاطب بزرگسال و نوجوان بتواند از آن لذت ببرد.

داستان فیلم Spider-Man به تبدیل شدن پیتر پارکر به مرد-عنکبوتی و همینطور مبارزه او با اولین ابرشرور او، گرین گابلین است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که این فیلم را تبدیل به یک اثر ابرقهرمانی با ارزش می‌سازد، استفاده و قرار دادن درست الگوهای قهرمان و در عین حال به چالش کشیدن آن‌ها است. سم ریمی با قرار دادن ابرقهرمان داستان در جایی که باید مقابل میل باطنی خود و چیزی که درست است بجنگد، فضایی را ایجاد می‌کند که این قهرمان را برای مخاطبین قابل لمس می‌سازد.

3 – Captain America: Winter Soldier

فیلم Winter Soldier - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2014
 • کارگردان: جو و آنتونی روسو
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90
 • بازیگران: کریس ایوانز، اسکارلت یوهانسن، سباستین استن و آنتونی مکی

دومین فیلم از سه‌گانه کاپتان آمریکا در کنار اینکه بهترین فیلم دنیای سینمایی مارول است، یکی از خاص‌ترین آثار این مجموعه نیز محسوب می‌شود. داستان فیلم درباره بازگشت یک ابر سرباز جدید بنام Winter Soldier یا سرباز زمستان است که یک دست فلزی با قدرت‌ فیزیکی فوق‌العاده‌ای دارد. در حالیکه کاپتان آمریکا سراغ مبارزه با این ابر سرباز می‌رود، متوجه می‌شود که دیگر نمی‌تواند به سازمان SHIELD اعتماد کند و باید به تنهایی به مبارزه خود ادامه دهد.

این موضوع باعث شده تا فیلم درکنار داشتن بهترین لحظات مبارزه تن به تن کل دنیای سینمایی مارول، حال و هوای فیلم‌های جاسوسی را به خود بگیرد که نظیر آن را تا حالا ندیده بودیم. یکی دیگر برگ برنده‌های این فیلم، هم‌سطح بودن قهرمان و شرور داستان بود. از آنجایی که هر دو این شخصیت‌ها از قدرت فیزیکی و بدنی خود استفاده می‌کنند، مجبور به مبارزه تن به تن هستند که در نتیجه آن شاهد چندتا از بهترین سکانس‌های مبارزه کل مارول بودیم. فیلم Captain America: Winter Soldier با تغییر جنس فیلم از اکشن به جاسوسی و مقابل هم قرار دادن تو شخصیتی که قدرت‌های مشابهی دارند، خود را جایگاه بهترین فیلم دنیای مارول قرار داده است.

2 – Spider-Man 2

فیلم Spider-Man 2

 • سال اکران: 2004
 • کارگردان: سم ریمی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93
 • بازیگران: توبی مگوایر، کریستین دانست، آلفرد مولینا و ویلم دفو

کسی فکرش را نمی‌کرد که سم ریمی بتواند موفقیت فیلم اول مرد-عنکبوتی را دوباره تکرار کند، اما این کارگردان خِبره در عوض ارائه یک فیلم شبیه آن، چیزی فراتر و بهتر از اثر قبلی را برای مخاطب ساخت. فیلمی پر از شخصیت‌های قبل لمس و انسانی که می‌توان با همه آن‌ها همزاد پنداری کرد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که ریمی در داستان‌گویی این فیلم انجام داد، نشان دادن بُعد خوب شخصیت منفی و جنبه‌های منفی قهرمان داستان بود.

در این فیلم، پیتر پارکر دچار بحران هویت جدی می‌شود که در نتیجه آن شغل، نامزد و برای مدت کوتاهی حتی قدرت‌های خود را از دست می‌دهد. این سقوط و ظهور مجدد قهرمان یکی از دلایلی است که فیلم Spider-Man 2 جز بهترین فیلم های مارول شناخته می‌شود. گذشته از کیفیت کلی فیلم، نمی‌توان منکر تاثیر فرهنگی و سینمایی آن شد. موفقیت مالی و تحسین هنری از این فیلم باعث شد تا استودیوها توجه بیشتری به ساخت آثار ابرقهرمانی داشته باشند که در ادامه آن شاهد آثار فوق‌العاده دیگری مثل شوالیه تاریکی بودیم.

1 – Logan

فیلم لوگان - بهترین فیلم های مارول

 • سال اکران: 2017
 • کارگردان: جیمز منگولد
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93
 • بازیگران: هیو جکمن، دافنه کین، پاتریک استوارت، بوید هولبورک و استیفان مرچنت

با وجودیکه که قرار است هیو جکمن دوباره نقش ولورین را در فیلم  جدید ددپول بازی کند، اما فیلم Logan همان چیزی بود که همه طرفداران شخصیت ولورین و هیو جکمن برای خداحافظی او با این شخصیت می‌خواستند. اثری بزرگسالانه با داستانی قوی و شخصیت‌های چند لایه عمیق. فیلمی که به معنای واقعی کلمه شکسسته شدن و افول یک ابرقهرمان را نشان می‌دهد. هیچ چیز برای یک قهرمان و طرفداران او، دور شدن از دوران اوج نیست؛ اما جیمز منگولد با روایت یک چنین داستان دردناک، توانست بهترین فیلم تاریخ مارول را بسازد.

داستان فیلم در آینده دوری رخ می‌دهد که تقریبا همه جهش‌یافته‌ها مرده‌اند و لوگان درکنار پروفیسور ایکس و چند جهش‌یافته دیگر مجبور به زندگی ساده و پر از مشکلات هستند. در همین حال است که سروکله یک دختر بچه بنام X-23 پیدا می‌شود که از نظر قدرت، شباهت عجیبی به لوگان دارد و به‌عنوان آخرین فداکاری قهرمانانه خود، لوگان تصمیم می‌گیرد او را کمک کند. فیلم یک رابطه پدری و فرزندی عالی را به تصویر می‌کشد و در والاترین حالت ممکن با شخصیت لوگان خداحافظی می‌کند.

جمع‌بندی

مارول در دو دهه اخیر آثار سینمایی بسیاری خلق کرده است که بسیاری از آن‌ها از نظر کیفی ضعیف بوده‌اند؛ اما در لابلای آن‌ها می‌شود آثاری را پیدا کرد که اثری قابل احترام و سرگرم‌کننده باشند. هرچقدر که بخواهیم مقابل این آثار جبهه داشته باشیم، در نهایت آن‌ها فیلم‌هایی هستند که برای چند ساعتی می‌توانند ذهن انسان را از درگیری‌های روزمره دور کند و به او هیجان و حال خوب بدهد که ارزشمند است. در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید که بهترین فیلم مارول از نظر شما کدام است.

مسعود کاظمی

هدف هنر رهاسازی لحظه‌ای آدرنالین نیست؛ بلکه خلق آرامش و شگفتی تدریجی و مادام‌العمر است. - گلن گولد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا